Позитивна практика та рекомендації

Отримано статус УБД

Учасник бойовий дій – особа, яка брала участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань усіх видів і родів військ Збройних сил чинної армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і в мирний час.

Щоб отримати статус учасника бойових дій треба подати довідку про безпосередню участь в обороні України до міжвідомчої комісії, яку створило Міністерство у справах ветеранів.

У довідці мають бути вказані звання, прізвище, ім’я, по батькові, посада, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків. Можуть бути вказані також адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), номер контактного телефону та адреса електронної пошти.

Згідно з законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасники бойових дій (УБД) та особи, прирівняним до них, а також члени їх родин мають право на пільги від держави. Умовно їх можна розділити на медичні, комунальні, земельно-житлові, транспортні, освітні та пільги для сімей УБД.

Учасники бойових дій мають право на:
– безплатні ліки, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів;
– безплатне лікування у санаторно-курортних закладах (або компенсація вартості такого лікування);
– щорічне медичне обстеження і диспансеризацію;
– пріоритет в обслуговуванні в медичних установах, аптеках та першочергова госпіталізація.

Діє 75% знижка на квартплату та комунальні послуги (газ, електроенергія та інші послуги), для людей з інвалідністю знижка на комунальні послуги становить 100%; 75% знижка вартості палива, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Пільги на житло та земельні ділянки для УБД

Законодавством передбачено першочергове:
– забезпечення житловою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов;
– відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва;
– ремонт жилих будинків та квартир, придбання матеріалів для будівництва, а також забезпечення паливом;

Також особи убд мають право на безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (автомобільним, залізничним) незалежно від відстані та місця проживання;

Пільги на освіту для учасників бойових дій

Отримати підтримку від держави можна при здобутті професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти. Для УБД передбачено наступний перелік пільг:
– повна або часткова оплата навчання коштом державного та місцевих бюджетів;
– пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти та соціальні стипендії;
– безоплатне забезпечення підручниками та інтернетом у закладі освіти, а також безплатне проживання у гуртожитку.

Інші соціальні пільги для УБД

– право на отримання допомоги через тимчасову непрацездатність у вигляді виплати 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;
– право на використання щорічної відпустки у будь-який час, а також одержання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік;
– переважне право залишитися працевлаштованим при скороченні штату працівників, а також на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи чи організації;
– позачергове обслуговування закладами та установами, що надають соціальні послуги з догляду.

Також законодавством України передбачено пільги для дітей учасників бойових дій, зокрема на:
– оздоровлення та відпочинок;
– першочергові місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, а також дитячих оздоровчих таборах (за місцем проживання);
– переведення на бюджетну форму навчання при здобутті вищої, професійно-технічної та фахової передвищої освіти на денній формі;
– безоплатне або пільгове проживання у гуртожитках (при навчанні на денній формі навчання) та соціальну стипендію (при відсутності заборгованості).

До Центру правової допомоги нерідко звертаються із питанням оформлення УБД. В одному випадку з випадків військовослужбовець, поки був у відпустці по реабілітації, 4 рази подавав документи на Учасника Бойових Дій, і через військову частину, і через ТЦК та СП. Але результату це не давало протягом 1.5 року.
Нашим адвокатом підготовлено адвокатський запит щодо статусу розгляду питання по отриманню учасника бойових дій 3 січня. Запит направлено поштою, дублікат подано в стройову. Протягом двох днів клієнт отримав посвідчення УБД.

Якщо у Вас залишилися питання - спеціалісти Центру правової допомоги завжди раді запропонувати свою допомогу.

Про ці та інші деталі дізнавайтесь на нашому каналі в YouTube, а також на сайті.

Щоб отримувати ще більше корисної інформації переходьте на наш Telegram, Instagram, Facebook, Twitter, TikTok, YouTube, Viber. Підписуйтесь та будьте в курсі останніх новин!