Учасник бойовий дій – особа, яка брала участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань усіх видів і родів військ Збройних сил чинної армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і в мирний час.
Щоб отримати статус учасника бойових дій треба подати довідку про безпосередню участь в обороні України до міжвідомчої комісії, яку створило Міністерство у справах ветеранів.
У довідці мають бути вказані звання, прізвище, ім’я, по батькові, посада, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків. Можуть бути вказані також адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), номер контактного телефону та адреса електронної пошти.
Згідно з законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасники бойових дій (УБД) та особи, прирівняним до них, а також члени їх родин мають право на пільги від держави. Умовно їх можна розділити на медичні, комунальні, земельно-житлові, транспортні, освітні та пільги для сімей УБД.
Учасники бойових дій мають право на: – безплатні ліки, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів; – безплатне лікування у санаторно-курортних закладах (або компенсація вартості такого лікування); – щорічне медичне обстеження і диспансеризацію; – пріоритет в обслуговуванні в медичних установах, аптеках та першочергова госпіталізація.
Діє 75% знижка на квартплату та комунальні послуги (газ, електроенергія та інші послуги), для людей з інвалідністю знижка на комунальні послуги становить 100%; 75% знижка вартості палива, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
Пільги на житло та земельні ділянки для УБД
Законодавством передбачено першочергове: – забезпечення житловою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов; – відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва; – ремонт жилих будинків та квартир, придбання матеріалів для будівництва, а також забезпечення паливом;
Також особи убд мають право на безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (автомобільним, залізничним) незалежно від відстані та місця проживання;
Пільги на освіту для учасників бойових дій
Отримати підтримку від держави можна при здобутті професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти. Для УБД передбачено наступний перелік пільг: – повна або часткова оплата навчання коштом державного та місцевих бюджетів; – пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти та соціальні стипендії; – безоплатне забезпечення підручниками та інтернетом у закладі освіти, а також безплатне проживання у гуртожитку.
Інші соціальні пільги для УБД
– право на отримання допомоги через тимчасову непрацездатність у вигляді виплати 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи; – право на використання щорічної відпустки у будь-який час, а також одержання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік; – переважне право залишитися працевлаштованим при скороченні штату працівників, а також на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи чи організації; – позачергове обслуговування закладами та установами, що надають соціальні послуги з догляду.
Також законодавством України передбачено пільги для дітей учасників бойових дій, зокрема на: – оздоровлення та відпочинок; – першочергові місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, а також дитячих оздоровчих таборах (за місцем проживання); – переведення на бюджетну форму навчання при здобутті вищої, професійно-технічної та фахової передвищої освіти на денній формі; – безоплатне або пільгове проживання у гуртожитках (при навчанні на денній формі навчання) та соціальну стипендію (при відсутності заборгованості).
До Центру правової допомоги нерідко звертаються із питанням оформлення УБД. В одному випадку з випадків військовослужбовець, поки був у відпустці по реабілітації, 4 рази подавав документи на Учасника Бойових Дій, і через військову частину, і через ТЦК та СП. Але результату це не давало протягом 1.5 року. Нашим адвокатом підготовлено адвокатський запит щодо статусу розгляду питання по отриманню учасника бойових дій 3 січня. Запит направлено поштою, дублікат подано в стройову. Протягом двох днів клієнт отримав посвідчення УБД.
Якщо у Вас залишилися питання - спеціалісти Центру правової допомоги завжди раді запропонувати свою допомогу.
Про ці та інші деталі дізнавайтесь на нашому каналі в YouTube, а також на сайті.