Позитивна практика та рекомендації

Яка відповідальність наступає при незаконному перетині кордону?

Питання незаконного перетину стало критичною проблемою в умовах війни. З точки зору законодавства, таке порушення без ознак іншого злочину призводило лише до адміністративної відповідальності. Однак, зі внесенням змін у Кримінальний кодекс України, спрямованих на підвищення відповідальності за спробу уникнення призову через незаконний перехід державного кордону, ситуація змінилася.

Закон описує незаконний перехід державного кордону України як дію, що завдає шкоди державним інтересам або проводиться з наміром уникнення призову на військову службу чи інших зазначених обставин, що карається позбавленням волі.

Стаття наразі має такий вигляд:

1. Перетинання державного кордону України з метою

  • заподіяння шкоди інтересам держави
  • або з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період,
  • або представниками підрозділів збройних сил чи інших силових відомств держави-агресора у будь-який спосіб поза пунктами пропуску через державний кордон України

- карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

2. Ті самі дії з перетину кордону в період дії військового стану вчинені повторно або групою осіб,

- караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, поєднані з насильством або із застосуванням зброї,

- караються позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років.

4. Особа, яка здійснила перетин державного кордону України з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, звільняється від кримінальної відповідальності за злочин, передбачений частиною першою цієї статті, у випадку:

-якщо така особа повернулась на територію України впродовж шести місяців з моменту перетину кордону та добровільно заявила про факт скоєння злочину працівникам Державної прикордонної служби України.

Існує ще кілька випадків за які можуть притягнути до відповідальності:

  • стаття 358 Кримінального кодексу України. Вона стосується підроблення документів для перетину кордону. Найчастіше підроблюють висновки ВЛК. За цією статтею передбачена наступна відповідальність – штрафні санкції або обмеження волі;

  • стаття 369 Кримінального кодексу України. В цій статті мова йде про обіцянку/пропозицію/надання неправомірної вигоди представникам правоохоронних органів, службовим особам. Найчастіше хабарі намагаються дати представникам прикордонної служби для незаконного перетину кордону. Нелегальний пропуск особи через кордон передбачає відповідальність незалежно від того, чи вдалося особі перетнути кордон, чи ні. Відповідальність, передбачена цією статтею – штрафні санкції, позбавлення волі строком від чотирьох років.

Про ці та інші деталі дізнавайтесь на нашому каналі в YouTube, а також на сайті.

Щоб отримувати ще більше корисної інформації переходьте на наш Telegram, Instagram, Facebook, Twitter, TikTok, YouTube, Viber. Підписуйтесь та будьте в курсі останніх новин!