Позитивна практика та рекомендації

Отримання направлення на МСЕК

МСЕК: направлення і порядок проходження


За поранення, контузію, травму, каліцтво, яких захисники зазнали в боях за Батьківщину, держава гарантує не лише лікування та грошову компенсацію, а й відповідну соціальну підтримку протягом усього життя військовослужбовця. Звісно, подальша опіка потребує відповідного документального супроводу, що передбачає підготовку певного пакета документів, а також знайомство з іще однією державною установою — медико-соціальною експертною комісією (МСЕК).

Медична експертиза — це обов’язковий етап для отримання статусу особи з інвалідністю в Україні. Ця процедура передбачає проведення медичного огляду, що має на меті встановлення ступеня порушення здоров’я громадянина. МСЕК встановлює ступінь втрати працездатності, від якого нараховується сума ОГД (одноразової грошової допомоги), а також встановлюється інвалідність. Військовослужбовцям направлення на обстеження видають у військовій частині після проходження ВЛК. Звільненим з військової служби направлення видає Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Що таке МСЕК?


Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) — спеціальний заклад у системі охорони здоров’я, що проводить медико-соціальну експертизу особам, які звертаються для встановлення:
 • групи інвалідності (І, ІІ, ІІІ група);
 • відсотка втрати працездатності;
 • потреби в протезуванні;
 • індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
 • медичних показань на право одержання спеціального автотранспорту.

МСЕК потрібно проходити у разі, якщо в людини після травми, захворювання чи поранення відбулась значна втрата працездатності та загалом фізичне чи психічне здоров’я зазнало змін. Зокрема якщо є підозра на набуття групи інвалідності чи є потреба у протезуванні. Контузії також є підставою для проходження МСЕК.

Довідка МСЕК також є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги й оформлення інших соціальних пільг.

Порядок дій


Щоб пройти МСЕК, потрібно отримати направлення. Для цього слід здійснити такі дії:

 1. Якщо військовослужбовець проходить стаціонарне лікування, за направленням на МСЕК (форма № 088\о) треба звертатися до свого профільного лікуючого лікаря (якщо лікувався з приводу травми — до травматолога, якщо з приводу поранення — до хірурга або до травматолога (залежно від ураження кісток скелета), якщо з приводу серцево-судинних захворювань — до кардіолога тощо).
 2. Діючий військовослужбовець має звернутися з рапортом щодо проходження МСЕК до безпосереднього командира. Після його розгляду командир в/ч надасть дозвіл на залишення військової частини для проходження МСЕК.
 3. Якщо військовослужбовець перебуває за межами військової частини (наприклад, у відпустці за станом здоров’я), йому слід звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), який може надати направлення на проходження МСЕК (П.11 Постанови КМУ від 23 лютого 2022 р. № 154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»).
 4. Якщо особу звільнено з військової служби, направлення на МСЕК також може дати сімейний лікар. У цьому випадку порядок дій такий:

 • Слід звернутися до сімейного лікаря у районній лікарні або в місцевому воєнному госпіталі до профільного лікаря (травматолог, невропатолог тощо) з проханням скликати МСЕК.
 • Сімейний лікар виписує електронні направлення до профільних спеціалістів.
 • Необхідно пройти консультації всіх лікарів (обов’язково робити виписки на фірмових бланках лікарні з печаткою лікаря).
 • Всі висновки потрібно принести знову до сімейного лікаря. Він оформлює направлення на МСЕК (форма № 088\о). Потім лікар передає документи комісії або пацієнт робить це самостійно.

Сьогодні наш юрист розповів про те, що таке МСЕК, як отримати направлення та який порядок дій, а також, що робити для оскарження висновку МСЕК

Про ці та інші деталі дізнавайтесь на нашому каналі в YouTube, а також на сайті.

Щоб отримувати ще більше корисної інформації переходьте на наш Telegram, Instagram, Facebook, Twitter, TikTok. Підписуйтесь та будьте в курсі останніх новин